Historia snowboardingu

1963 – Tom Sims (istnieje team o jego nazwisku – to tak by the way!) jako pierwszy stworzył coś do zjazdu. Trudno było to nazwać deską snowboardową – nie miało wiązań, talii, metalowych krawędzi i wogóle… Wykonanie byle prostego skrętu na tym sprzęcie graniczyło z cudem! No ale jak na początek to i tak nieźle…

1965 – Sherman Poppen (wielki fanatyk deski skateboardingowej i surfingowej) wykombinował, że połączy dwie narty, później były to szerokie narty wodne. Hm… patent niezły, nazwa też – snurfer. Okazało się iż bardziej normalnym ustawieniem jest pozycja w poprzek, nie zaś wzdłuż płuz jak to założył konstruktor. Koleś wymyślił że zbija kase na swym wynalazku no i rozpoczął sprzedaż.

1968 – Jake Burton Carpenter (kojarzycie zapewne jedną z największych snowboardowych korporacji), koleś był barmanem i nauczycielem tenisa no i do tego jak każdy z naszych wielkich mistrzów zapaleńcem surfingu i narciarstwa, kupił sobie snurfera – produkt Shermana Poppena. Jake denerwowało, iż cacko jest niestabilne. No i wymyślił sobie, że zamontuje ruchome pętle, które stanowić będą połączenie stóp z deseczką. Właśnie tenn koleś uznawany jest za wynalazcę wiązań. W USA sprzedano pierwsze 100 000 snurferów (nooo… spora liczba), następnie przez kolejne 10 lat zaczęto organizować zawody w jeździe.

1970 – Dimitrjie Milovich wprowadza do budowy desek tworzywo sztuczne oraz rozpoczyna seryjną produkcję winter sticks z wcięciem w kształcie V na tyle deski i poszyciem z włókna szklanego. Postęp ogromny, ale to jeszcze nie koniec rozwoju.

1977 – Burton Snowboards – dzisiejszy lider na rynku rozpoczyna działalność jako firma, w tym samym czasie znany nam już Tom Sims buduje laminowaną deskę z drewnianym rdzeniem (otóż takie rdzenie stosuje się do dzisiaj!).

1981 – Sims zwycięzcą pierwszych zawodów snowboardowych w slalomie (nie tyle dzięki wielkim umiejętnością co dzięki metalowym krawędzią!)

1981-1985 – snowboard powoli staje się popularny w Europie. Pierwszym człowiekiem ze starego kontynentu, który podją „walkę” z jankesami był Jose Fernandes (mistrz Szwajcarii w skateboardzie). Pamiętacie dechy Hooger Booger? To właśnie była pierwsza firma snowboardowa w Europie.

1985 – wracamy do Stanów, gdzie w Soda Springs odbyły się pierwsze mistrzostwa świata z nową konkurencją – halfpipe! Powstaje pierwsza gazetka snowboardowa „International Snowboards Magazine”.

1986 – pierwszy zlot amatorów snowboardu w Livigno (Włochy) zapoczątkowujący szkolenie i organizację zawodów w Alpach. Równolegle powstają pierwsze kluby (Radical Snowboard Club), i pierwsza europejska szkoła – wszystko w Szwajcarii. Na polskich stokach zaczynają pojawiać się dziwnie wyglądający rajderzy z dechami np.Crazy Banana!

1987 – powstaje kultowe pismo „Transworld Snowboarding Magazine”. Wreszcie w Europie pierwsze mistrzostwa świata – Livigno oraz Saint Moritz.

1988 – we Francji powstaje Międzynarodowe Stowarzyszenie Snowboardu (ISA).

1989 – odbywa się pięć edycji Pucharu Świata, cykle zawodów odbywają się odzielnie na każdym kontynencie.

1990 – w Vail Ski Resort w USA powstaje snowboard park, a w Szwajcarii Związek Profesjonalnych Snowboardzistów(PSA).

1991 – w Zurichu powstaje Międzynarodowa Federacja Snowboardu (ISF).

1992 – pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Polski i nasi mistrzowie: Bartosz Wysocki – slalom, Dariusz Rosiak – slalom gigant, Marcin Stamlenda – halfpipe, a czwarty był nasz kolega redakcyjny, międzynarodowy sędzia snowboardowy, koszykarz – Bartosz Gołębiowski! Powstaje Polskie Stowarzyszenie Snowboardu (PSA) – prezes Dariusz Rosiak.

1993 – pierwsze oficjalne mistrzostwa świata ISF w Ischgl (Austria). W Polsce odbywają się pierwsze oficjalne mistrzostwa Polski. Mistrzami Polski zostali: Małgorzata Rosiak – slalom, Agata Stec – halfpipe + kombinacja, Łukasz Starowicz – wszystkie konkurencje.

1994 – ISF skupia łącznie 35 stowarzyszeń, 40 tysięcy zawodników. Na desce jeździ około 2,5 miliona ludzi. W Słoweni odbyły się pierwsze mistrzostwa świata juniorów, w których Małgorzata Rosiak została wicemistrzynią w slalomie równoległym, a Polska zespołowo zajęła 7 miejsce.

1995 – W Zakopanem odbyły się II Mistrzostwa Świata Juniorów. W domu nie mogło być inaczej -Polska zespołowo najwięcej krążków!! Jagna Marczułajtis – dwa złote, Grzesiu Pająk dwa srebrne, Małgorzata Kukucz – brąz. Łukasz Starowicz- złoto i brąz, Małgorzata Rosiak – brąz. Snowboard staje się dyscypliną olimpijską i zadebiutuje na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Nagano 1998.

1996 – jak ktoś obliczył (heh – fajnie… ktoś), na desce jeździ już sporo ponad 3 i pół miliona osób. Jagna Marczułaitis zdobyła Mistrzostwo Europy ISF w dualu. Powstal Polski Zwiazek Snowboardu, prezesem został Dariusz Rosiak – osoba baaardzo dzisiaj ceniona przez snowboarderow. Powstaje Komisja Szkolenia PZS.

1997 – 4 medale Polaków na Mistrzostwach Europy ISF – głownie w sztandarowej dyscyplinie: kombinacji, ale też był srebrny medal Jagny Marczułajtis w DU. Srebrny medal Grzesia Jekota w Ruce na MŚw. Juniorów ISF.

1998 – Zimowe Igrzyska Olimpijskie – Nagano gdzie rozegrane zostały konkurencje – slalom gigant i halfpipe. Na podium staneli kolejno: SG (m) 1 – Ross Rebagliati (Kanada), 2 – Thomas Prugger (Włochy), 3 – Uli Kestenholz (Szwajcaria)…. 19 – Łukasz Starowicz (Polska). SG(k) 1 – Karine Ruby (Francja), 2 – Heidi Renoth (Niemcy), 3 – Brigitte Koeck (Austria),….. 19 – Małgorzata Rosiak (Polska). HP(m) 1 – Gian Simmen (Szwajcaria), 2 – Daniel Franck (Norwegia), 3 – Ross Powers (USA), 35 – Łukasz Starowicz ( Polska). HP(k) 1 – Nicola Thost (Niemcy), 2 – Stine Brun Kjeldaas (Norwegia), 3 – Shannon Dunn (USA). Januard Wojtak zostaje zwycięzcą pierwszych Mistrzostw Polski Instruktorów PZS (Wisła-Stożek); Grzegorz Jękot wygrywa slalom gigant w kategorii juniorów – Puchar Europy (Słowenia-Maribor); Andrzej Kaim srebrnym medalistą w slalomie równoległym na Mistrzostwach Świata Juniorów (Szwajcaria-Grindelwad). Gosia Kukucz zdobyła dwa medale: złoty (OV) i srebrny (DU). Prezesem PZS-u zostaje pani Jolanta Kukucz.

1999 – na Zimowej Uniwersjadzie w Popradzie (Słowacja) Małgorzata Kukucz zdobywa złoty medal w slalomie gigancie i srebrny medal w PGS w MŚw. Juniorów FIS. Mistrzostwa Świata Juniorów w Tolluride (USA) – Klaudyna Mikołajczyk najlepsza w kombinacji. Sezon 1998/99 -w rankingu ISF, Łukasz Starowicz drugi w kombinacji. W październiku w centrum i to na dodatek Warszawy rozegrane zostają zawody NOKIA TAKEOFF. Po raz pierwszy mieszkańcy stolicy Polski mają okazje zobaczyć zawody snowboardowe z udziałem najlepszych prosów live.

2000-2002 – Burton produkuje coś co nazywa się snowdeck – to deska snowboardowa bez wiązań (!!!) określana przez niektórych przełomem (opisik tego sprzętu jest w koszu z artami!). Deski się coraz bardziej doskonalą – wynaleziono między innymi inserty na szynach.

Comments are closed.