Budowa deskorolki

Deck – to odpowiednio sklejone warstwy drewna laminowanego – standardowa deska posiada ich siedem, deski rampowe maja nawet do dziewięciu, nietrudno je w sumie policzyc – wystarczy przekrecic deske, kazda warstwa ma inny kolor, ułożone tak, aby włókna kolejnych warstw były prostopadłe do siebie, w celu zapewnienia większej odporności deck’a, może on wytrzymać nacisk nawet do 200kg. Koszt decka to od 100 do 400 złotych w zależnosci od wykonania.

Tracki to połączenie decka z kółeczkami, wykonane są z metalu i to głównie one dodają desce masy. Tracki raczej rzadko się łamią, lecz kingpinom zdarza się łamać (kingpin to prąt łączący kółka z trackiem) zwłaszcza, jeśli były intensywnie grindowane. Najczęściej tracki zrobione są z wzmocnionego aluminium, ostatnio pojawiło się też sporo modeli wzmacnianych chromem czy niklem co ułatwia grindowanie. Cena od 120 do 300 za komplet.

Kółeczka, kolejna część deki są najczęściej wytwarzane z uretanu ale zdarzają się też kauczukowe. Twardość kółek mierzy się w durometrach, im wyższa jest ta wartość, tym kółka twardsze. Kółka też zjeżdżają się, dlatego im częściej jeździmy, tym częściej trzeba je wymieniać. Cena od 30 zza zwykłe do 140 za Spitfire.

Papier, ważna sprawa zwłacza przy jeździe, papier im lepszy tym łatwiej się podciąga deskę nogą. Z reguły papier jest czarny ale w sprzedaży można też nabyć inne kolory (na przykład różowy). Papier nie jest zbytnio odporny na wodę oraz na silne tarcie należy więc tego unikać by zachować papier w jak najlepszej kondycji. Jest dostępne kilka gatunków papieru – zawsze kupuj najlepszy bo różnica cen jest niewielka, a jakosc nieporównywalnie lepsza [papier nie ‚tępi’ się]. Ceny od 15 do 30 zeta.

Łożyska są bezpośrednio odpowiedzialne za maxymalną predkość osiągalną przez deskę. Na jedno kółko przypadają z reguły dwa łożyska kulkowe, a między nimi tulejka rozporowa. Łożyska dzilimy na klka klas od ABEC-1 do ABEC-5. Różnica jest jedynie w jakosci wykonania – 1 sa najsłabsze [najwolniejsze] ale i najtansze, 5 zas najszybsze [najlepiej wykonane] – smar sie z nich nie wylewa, sa jednak najbardziej podatne na uszkodzenia. Mimo wszystko optimum to ABEC-3, ponieważ sa w miare tanie i odporne a przy tym nie za wolne. Łożyska psuja się po odpadnieciu jednej ze scianek – kulki wypadaja i koniec. Ceny ABEC-5 komplet – 60 zeta, niższe klasy sa tansze.

Podkładki umieszczane są pomiędzy deckiem a trackami, żeby wszystko to nie tarło o sibie i żeby tracki nie wcinały się w deck. Zrobione są z gumy i maja wysokosc od 2 do 10mm. Cena kompletu to ok. 10 zeta.

Gumki odpowiedzialne są regulację skrętów. Zle wyprofilowane gumki moga sprawić, iż nasza deska nie będzie jezdzić prosto, po założeniu gumki musza jeszcze ‚usiasć’. Cena to około 10-20 zeta za komplet gumek wraz z podkładkami pod nie. œ

Comments are closed.